Activităţi

„Neamul devine etern prin cultul eroilor”,

spunea Nicolae Iorga

z-armatei-2013           Manifestarile dedicate acestui eveniment s-au desfasurat la Casa Armatei, pe 25 octombrie 2013. Au participat reprezentanti ai Organizatiei Cultul Eroilor Prahova prin dl. col. (rtr) Constantin Chiper, ai Inspectoratului Scolar Prahova prin d-na inspector de istorie, Maria Mariana Gheorghe, cadre militare si elevii Scolii Gimnaziale” Sfantul Vasile” Ploiesti, clasa a VI-a A, dirig. prof. Bratu Simona, ca omagiu adus eroilor neamului si veteranilor de razboi.

—————————————————————————————————————-

„Ora Pământului” 2012

pe 31 Martie, între orele 20.30 – 21.30

STINGE LUMINA!

Ora Pamantului 2012

În anul 2012 , pe 31 martie, între orele  20.30-21.30 , prin stingerea pentru o oră a luminilor, prin deconectarea  echipamentelor electronice, este  momentul unei schimbări mai profunde în atitudinea fiecăruia faţă de mediul înconjurător. O schimbare reală şi durabilă începe cu noi înşine!   Lasă Pământul să respire!

_____ _____ _____ _____ _____

Joi, 6 octombrie 2011,  la ora 19:00, activitate a clubului Orion : ”Naveta spaţială la timpul trecut

_____ _____ _____ _____ _____

Marţi, 11 octombrie 2011,  la ora 19:00, activitate a clubului Orion: “Luna cu susul în jos”, împreună cu Institutul  de Studiere a Lunii din SUA