VIITORUL COPIILOR DUMNEAVOASTRĂ

ÎNCEPE CU NOI!

Misiunea şcolii

Dorim să dezvoltăm competenţe ştiinţifice, dar şi lingvistice elevilor noştri, dovedite prin rezultate la testele finale, olimpiade şi concursuri; să oferim o atmosferă plăcută, familială care să stimuleze încrederea şi dorinţa de formare şi afirmare; să formăm absolvenţi cu capacităţi de adaptare rapidă şi care să-şi menţină standardele ridicate ale competenţelor dobândite aici.

Viziunea şcolii

Conducerea Şcolii Gimnaziale SFÂNTUL VASILE urmăreşte crearea unui climat de muncă stimulativ pentru cadrele didactice prin aplicarea corectă a politicilor educaţionale elaborate de M.E.C.TS., încurajând iniţiativa personală şi creând condiţii dezvoltării individuale a fiecărui cadru didactic. Promovăm un învăţământ în care toţi elevii indiferent de etnie, români, turci, romi – să aibă şanse egale de progres şi formare pentru a deveni cetăţeni activi şi productivi, apţi să se integreze cu succes în viaţa comunităţii şi pe piaţa forţei de muncă.

OFERTA ŞCOLII  GIMNAZIALE  “SFANTUL VASILE”:

• Cadre didactice titulare preocupate de o permanentă perfecţionare profesională
  • Un climat afectiv propice dezvoltării armonioase a copiilor
  • Cursuri opţionale atractive

Limbi străine :

• English through songs and games
  • Germana creativă
  • English through drama
  • Regions et villes de France
  • Big Bugs-opţional de limbă engleză

Teatru;

Informatică;

Matematică:

• Matematică distractivă
  • Micul mathematician
  • Elemente de teoria numerelor
  • Elemente de geometrie clasică
  • Elemente de aritmetică a numerelor naturale
  • Matematică aplicată

Dans sportiv;

Karate.

• Securitate garantată: gardian, asistenţă medicală.
  • Rezultate deosebite la concursurile şcolare judeţene şi naţionale, la toate disciplinele de învăţământ.
  • Colective de părinţi interesate de obţinerea performanţei.

SUNTEM SINGURUL GIMNAZIU DIN PLOIEŞTI CARE A OBŢINUT TITLUL DE EXCELENŢĂ ÎN 2010!