Ora Pământului 2013

” Când milioane de oameni din toată lumea spun laolaltă              “Sunt o persoană responsabilă” ,  mesajul este mai puternic şi ajunge mai departe, schimbă din temelii moduri de a gândi şi comportamente. Schimbarea reală şi durabilă incepe cu schimbarea pozitivă de mentalitate a fiecărei persoane cu privire la mediul inconjurător a cărui parte suntem.

Ce poţi face:

pe 23 Martie, între orele 20.30 – 21.30

STINGE LUMINA!

Ora Pamantului 2013

Dacă nu poţi renunţa complet, opreşte măcar luminile care nu-ţi afectează activitatea! Nu uita că astfel te alături locuitorilor din sute de oraşe mari ale planetei! Fiecare contribuţie este deosebit de importantă.

• Scoate din priză toate echipamentele electronice pe care nu le foloseşti şi care se află în stand-by! Poate fi vorba despre monitoare, imprimante, televizoare, incărcătoare de telefon, cuptoare cu microunde, prăjitoare de pâine, filtre de cafea, aparate de radio, alte asemenea echipamente. Echipamentele aflate în stand-by consumă cel puţin 10% din energie/locuinţă.”

Detalii: http://www.orapamantului.ro/